Parafia Barbara - Zabrze

Komunikaty

12.03.2020r. Komunikat Biskupa Gliwickiego

Komunikat Biskupa Gliwickiego w sprawie epidemii koronawirusa

 

Włączając się w duchu jedności z całym Kościołem w Polsce w przezwyciężenie epidemii koronawirusa, stwarzającej niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia również mieszkańców naszej wspólnoty diecezjalnej, bardzo gorąco zwracam się do wszystkich Czcigodnych Duszpasterzy oraz Diecezjan z prośbą o roztropność w indywidualnym i zbiorowym zachowaniu się w obliczu obecnej sytuacji. W aktualnym położeniu całej naszej Ojczyzny potrzeba solidarności z działaniami wszystkich szczebli administracji państwowej, służb sanitarnych i lekarskich, a także instytucji edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych oraz innych współdziałających z nimi.

Obok stosowania ludzkich środków, koniecznych do ochrony życia i zdrowia, nie zapominajmy o tym, że pozostajemy ludźmi wiary. Nasze ufne odniesienie do Boga, którego ręka „nie jest tak krótka, żeby nie mogła ocalić, ani słuch Jego tak przytępiony, by nie mógł usłyszeć” (Iz 59, 1), pomoże przełamać uczucie własnej bezradności wobec zagrożenia. Żarliwa modlitwa, zwłaszcza rodzinna, może wlać w serca taką odwagę i siłę, by odnaleźć pokój i nadzieję w Bogu, a nadto uspokoić emocje i uniknąć paniki. Jednocześnie pamiętajmy, że każda taka sytuacja wyzwalała od zarania dziejów potencjał świadczonej pomocy, zwłaszcza osobom słabszym i dotkniętym nieszczęściem.

W tym duchu włączmy się ze zrozumieniem i wyrozumiałością w podejmowane środki zapobiegawcze przez realizację zachęt do przestrzegania rygorów higieny i stosowania środków leczniczych oraz posłuch apelom o unikanie masowych zebrań czy spotkań –  zarówno w placówkach szkolnych, jak też w innych obszarach naszego życia. Dla dobra wspólnego podporządkujmy się ograniczeniom dotyczącym rekolekcji szkolnych oraz przenieśmy na późniejszy czas organizację różnego typu spotkań formacyjnych i udział w nich. W kwestii celebracji liturgicznych wsłuchujmy się w bieżące zalecenia:  osoby starsze i schorowane mogą ze spokojnym sumieniem pozostać w domach i śledzić transmisje niedzielnych Mszy w radiu lub telewizji, zaś uczestniczący we Mszach św. w kościołach niech pamiętają o wytycznych służb sanitarnych oraz zachowaniu daleko idącej ostrożności, wyrażającej się m. in. w powściągliwym przekazywaniu znaku pokoju. Tylko spokojnym podejściem do zaistniałej sytuacji kryzysowej możemy przyczynić się do przezwyciężenia aktualnych trudności.

Czcigodnym Duszpasterzom polecam stałą modlitwę w intencji ustania epidemii, m. in. słowami suplikacji „Święty Boży, Święty Mocny”. Jednocześnie proszę wszystkich Wiernych o gorącą modlitwę wspólnego zawierzenia: „Pod Twoją obronę, uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko – wstawiaj się u swego Syna, byśmy doczekali powrotu do bezpiecznego budowania naszej przyszłości w zdrowiu i pomyślności”.

            Na czas podejmowanych modlitw i aktów wynagradzających za nasz brak ufności w Bożą Opatrzność niech nas wszystkich wspiera Boże błogosławieństwo w Imię + Ojca i + Syna i + Ducha Świętego.

 

Gliwice, 12 marca 2020 r.

+ Jan Kopiec

Biskup Gliwicki


12.03.2020r. Zalecenia Biskupa Andrzeja Iwaneckiego

Szczegółowe zalecenia 
opracowane przez zespół pod kierunkiem 
Wikariusza Generalnego 
Biskupa Andrzeja Iwaneckiego.

1) zawieszone zostają wizytacje oraz udzielanie sakramentu Bierzmowania i przenosi się je na bardziej dogodny czas, który zostanie podany w późniejszym terminie;

2) zaleca się odwołanie rekolekcji szkolnych, parafialnych i wspólnotowych;

3) zaleca się zawieszenie spotkań grup i wspólnot, tak parafialnych jak i diecezjalnych;

4) odwołuje się pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę, z dnia 13 marca br.;

5) odwołuje się Mszę św. za miasto Gliwice, która przeniesiona będzie na inny dogodny termin; natomiast biskup Andrzej Iwanecki, odprawi w tym dniu prywatnie Mszę św. w intencji mieszkańców naszego miasta;

6) odwołuje się wszystkie diecezjalne dni skupienia przewidziane w harmonogramie;

7) zaleca się, aby w liturgii na znak pokoju zrezygnować z podawania ręki;

8) zaleca się by do nabożeństw Drogi Krzyżowej i Gorzkich żali dołączyć intencję o powstrzymanie epidemii;

9) zaleca się by duszpasterze zachęcali rodziny do modlitwy wspólnotowej w domach;

10) apelujemy do wszystkich kapłanów, by czas wolny od zajęć szkolnych i duszpasterskich wykorzystać na pogłębiona modlitwę i uczynki pokutne;

11) w Seminarium Duchownym w Opolu odwołuje się rekolekcje powołaniowe oraz spektakl „Sprawa Jezusa z Nazaretu”.

ks. Sebastian Wiśniewski
kanclerz Kurii

29.02.2020r. Komunikat Przewodniczącego KEP


KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

             W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy - w kościołach i pomieszczeniach parafialnych - przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.
Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę.
Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.
Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.
Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej.






28.02.2020r. Rekolekcje

Rekolekcje wielkopostne to bardzo szczególny czas, który pozwala lepiej i głębiej przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, czas, który pozwala lepiej zrozumieć istotę tych świąt. To właśnie podczas rekolekcji bardziej zagłębiamy się w mękę Chrystusa i uświadamiamy sobie prawdy, o których na co dzień, żyjąc w biegu, często zapominamy. 

Życie codzienne to zwykle pęd za sprawami doczesnymi : codzienność, praca, obowiązki. Wydaje się, że mamy coraz mniej miejsca dla Boga, ale i dla drugiego człowieka. Dlatego kiedy wkraczamy w okres Wielkiego Postu, tak jakby zatrzymujemy się, zwalniamy i uświadamiamy sobie, że nie tak powinno wyglądać nasze życie. Udział w rekolekcjach wielkopostnych powinien być dla nas  przede wszystkim czasem zadumy i refleksji nad własnym życiem. Zastanowienia się, w którym miejscu jestem i na jakim poziomie mojego życia jest moja wiara i drugi człowiek.

Tegoroczne rekolekcje poprowadzi w naszym kościele franciszkanin, Ojciec Idzi Soroburski OFM.


Kilka zdań o franciszkanach

Zakon powstał w 1209 roku, założył go św. Franciszek z Asyżu, zwany także Biedaczyną z Asyżu, Franciszkiem Serafickim bądź Poverello (wł. – Biedaczyna). Nazywał się Giovanni (Jan) Bernardone, urodził się w 1182 roku w Asyżu. Pochodził z bogatej włoskiej rodziny mieszczańskiej.

Od 1208 roku wokół Franciszka zaczęli gromadzić się towarzysze, z którymi w 1209 roku założył zakon (tzw. I zakon franciszkański). Siedzibą zakonu była asyska kaplica Matki Bożej Anielskiej – Porcjunkula. W 1212 r. św. Franciszek założył zakon klarysek (tzw. II zakon franciszkański), a w 1221 r. - zakon dla ludzi świeckich (tzw. III zakon franciszkański, od 1978 r. jego nazwa brzmi Franciszkański Zakon Świeckich).

We wrześniu 1224 r. podczas pobytu na górze La Verna Franciszek otrzymał stygmaty na dłoniach, stopach i na boku. Jest to pierwszy w historii udokumentowany fakt stygmatyzacji. Zmarł 3 października 1226 roku w Porcjunkuli. 15 lipca 1228 r. kanonizował go w Asyżu papież Grzegorz IX.

Reguła

Zakon ma własną regułę, ułożył ją św. Franciszek z Asyżu. W 1209 roku w Rzymie zaakceptował ją ustnie papież Innocenty III, zaś oficjalnie zatwierdził papież Honoriusz III bullą „Solet annuere” 29 listopada 1223 roku. Reguła w pierwszym zdaniu stwierdza: „Życie braci mniejszych polega na zachowaniu świętej Ewangelii Pana naszego Jezusa Chrystusa przez życie w posłuszeństwie, bez własności i w czystości”.

Herb

Skrzyżowane dwie ręce:
Chrystusa ze śladem na dłoni po przebiciu gwoździem i św. Franciszka (w habicie) ze stygmatem na dłoni. 
Pośrodku rąk umieszczony jest krzyż.

Zawołanie

1. Pax et bonum (łac.), pace e bene (wł.) – pokój i dobro. 
2. Deus meus et omnia – Bóg mój i wszytko (moje).

Symbol

Grecka litera Tau, przypominająca kształtem krzyż. Św. Franciszek często używał litery Tau jako podpisu i graficznego skrótu, jako swoistego rodzaju „logo” dla formy życia, którą prowadził. 
Symbol pochodzi z biblijnej Księgi Ezechiela (Ez 9,4). W prorockiej wizji znak ten był kreślony na czołach ludzi przez Boga wybranych i znajdujących się pod Jego szczególną ochroną.


źródło: https://parafiaorawka.pl/rekolekcje-wielkopostne/

            https://www.franciszkanie.pl/artykuly/historia-zakonu


15.12.2019r. PLAN KOLĘDY

 
 
 

PLAN ODWIEDZIN DUSZPASTERSKICH 2019/20

(dni powszednie od 1800, soboty od 1330,niedziele i święta od 1400)

DATA

MIEJSCE

28.12.2019 Sobota

Młodego Górnika 5, 7

29.12.2019 Niedziela

Młodego Górnika 1, 3

30.12.2019 Poniedziałek

Pod Borem 29

2.01.2020 Czwartek

                                                                                     Pod Borem 27

3.01.2020 Piątek

Pod Borem 25

4.01.2020 Sobota

Pod Borem 21, 23

5.01.2020 Niedziela

Pod Borem 1, 17, 19

6.01.2020 Poniedziałek

Szybowa 13a, 15, 15a, 17

7.01.2020 Wtorek

Szybowa 9, 9a,11, 11a,13

8.01.2020 Środa

Szybowa 5a, 6, 6a, 7, 7a, 7b

9.01.2020 Czwartek

Szybowa 4, 4a, 4b, 5

10.01.2020 Piątek

Szybowa 1, 1a, 3, 3a









19.01.2020- Niedziela

Ziemska 6 i Gwarecka 6, 8 ,10, 12, 14

20.01.2020 - poniedziałek

Kolęda dodatkowa – na zamówienie

 
 

01.09.2019r. Nowy Proboszcz Parafii św. Barbary

Dekretem księdza biskupa ordynariusza nowym proboszczem Parafii pw. św. Barbary zostaje od 01 września 2019 roku - ksiądz Michał Nicpoń.
Życzymy mu wielu łask Bożych, opieki Matki Bożej i mocy Ducha Świętego w prowadzeniu nowej parafii. Niech święta Barbara prowadzi go i wspiera w pracy duszpasterskiej a wspólnota parafialna ofiaruje za niego swoje modlitwy.
Niech jego patron św. Michał dodaje mu sił i pomaga w głoszeniu Słowa Bożego.
 
SZCZĘŚĆ BOŻE KSIĘŻE MICHALE - NIECH CIĘ BÓG BŁOGOSŁAWI ! 
 
 
 
 
 
 

20.12.2018r. Adwent 2018

Kończy się powoli zbawienny czas Adwentu. Najbliższa niedziela to IV Niedziela Adwentu a po niej zaraz Wigilia Bożego Narodzenia.
Przygotowanie do Świąt jest w sposób nierozerwalny związane z przyjęciem skaramentu pojednania. W naszej parafii okazja do tego będzie:
w sobotę 0d 16.00 do 16.50
w niedzielę 20 min przed każdą mszą oraz od 17.00 do 18.00
w poniedziałek, w Wigilię od 9.00 do 10.00

19.11.2018r. MISJE ŚWIĘTE W NASZEJ PARAFII

Drodzy Parafianie, niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

                  Misje Święte, to wydarzenie największej rangi w duchowym życiu Parafii. Przeprowadza się je raz na dekadę, czyli raz na 10 lat, a niejednokrotnie i rzadziej. Mają one swoją określoną strukturę i program. Z zasady żyją własnym życiem, kierując się swoimi prawami. Ich zakres i znacznie są znacznie większe niż rekolekcji. Rekolekcje z reguły przygotowują człowieka do głębszego przeżycia jakiegoś wydarzenia religijnego np. świąt, odpustu, lub przyjęcia sakramentów świętych.

             Dobre przygotowanie jest gwarancją, że Misje wycisną trwały ślad w sercach wiernych. Od dobrego przygotowania zależy bardzo wiele. W czasie Misji mogą dziać się rzeczy wielkie, nawet cuda, a może wszystko przejść bez odzewu.

Drodzy przyjaciele wydaje się, że te cuda potrzebne są zwłaszcza dzisiaj.  By one mogły się dokonać potrzebne są Misje Święte, które mają zrewidować wiarę w człowieku i mają na nowo osadzić go na fundamencie wiary. W czasie Misji Świętych wierni mają znaleźć odpowiedź na pytania, jaka jest ich wiara? Jaki obraz Boga noszą w sercu? Czy wierzą, że Bóg przemówił do człowieka objawiając ludzkości Siebie Samego i swoją tajemnicę? Jest to konieczne ze względu za zamieszanie wokół pojęcia Boga i wiary, gdyż na skutek błędnych poglądów i fałszywych interpretacji, nawet wybrani chrześcijanie katolicy, zostają zwiedzeni ulegając destrukcyjnym wpływom. Ludzie coraz częściej cofają się w wierze do czasu sprzed objawienia i zaczynają wierzyć po swojemu, negują poszczególne przykazania lub traktują je wybiórczo. W parlamentach świata przegłosowują i usuwają prawa Boże, wprowadzając na ich miejsce prawa bezbożne. Jest to całkowicie sprzeczne z Objawieniem Bożym i może ściągnąć na cale narody nie błogosławieństwo a przekleństwo.

 Żyjąc w tym chorym świecie, musimy na nowo przeżyć doświadczenie prawdziwej chrześcijańskiej wiary i uświadomić sobie, że My, Chrześcijanie Katolicy, wierzymy nie tylko w Boga, ale że przyjęliśmy za prawdę, iż Bóg przemówił do człowieka i My zawierzyliśmy Jego Słowom. Że w świetle wiary dał nam zrozumienie Swojej Tajemnicy, świata i sensu ludzkiego życia, cierpienia i śmierci, problemu zła i grzechu. To On, Stwórca wszystkiego, rozpostarł przed nami wspaniałą perspektywę życia wiecznego zapraszając nas do Swojego Królestwa. Jest to perspektywa życia, które już nigdy nie będzie miało końca. To ten Bóg przemówił do nas ostatecznie przez Swojego Syna, który z wysokości Krzyża wyznał ludzkości miłość do końca. Moc tego krzyża włożył w ręce swoich uczniów, którym zagwarantował, że jeśli uwierzą to w jego imię, to całe piekło będzie im posłuszne. I właśnie o tej wierze będziemy mówili i tą wiarę będziemy odnawiali w czasie Misji Świętych w naszej parafii. Prawdziwa bowiem wiara, jest ukazywaniem nieskończonego Miłosierdzia Bożego i doświadczeniem niezmierzonych bogactw Ducha Świętego w Którego Mocy głosimy prawdę o Bogu i człowieku, dając wiernym nadzieję życia wiecznego.

  

Zachęcam do postu i modlitwy w intencji Misji Św.

Grupy modlitewne zachęcam do intensywniejszej modlitwy   w intencji Misji Świętych.

Chorych prosimy o ofiarowanie cierpienia w intencji Misji Św.

Dzieci zachęcamy do zbierania dobrych uczynków – jako duchowego daru  na Misje Św. /niech wypisują je na zrobionym z papieru sercu, które w czasie Misji Św. przyniosą w darze ołtarza/.

Prosimy rodziny by modliły się o przerwanie zła /alkoholizmu, narkomanii, pornografii, przekleństwa, hazardu, uzależnienia od TV,  Internetu, czy komputerów, telefonów komórkowych/.

 Amen.


MISJE ŚWIĘTE

Zabrze - Parafia św. Barbary, 25 listopada – 2 grudnia 2018 r.

 

„CHRYSTUS WIE, CO NOSI W SWOIM WNĘTRZU CZŁOWIEK.

ON JEDEN TO WIE!” (św. Jan Paweł II)

 

25 listopada – NIEDZIELA 

UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA

Rozpoczęcie Misji Świętych.

9:00     Msza św. z nauką misyjną.

10:30   Msza św. z nauką misyjną.

18:00   Modlitwa wieczorna. Apel Jasnogórski..

 

Poniedziałek, 26 listopada – Dzień powszedni

9:00     Spotkanie dla uczniów i uczennic SP nr 46 (kl. I – IV)

10:30   Spotkanie dla uczniów i uczennic SP nr 46 (kl. V – VIII)

17:30   Adoracja Najświętszego Sakramentu i Spowiedź Święta.

18:00   Msza św. z nauką misyjną.

19:00   Nauka stanowa dla kobiet.

Wtorek, 27 listopada – Dzień powszedni

9:00     Spotkanie dla uczniów i uczennic SP nr 46 (kl. I – IV)

10:30   Spotkanie dla uczniów i uczennic SP nr 46 (kl. V – VIII)

17:30   Adoracja Najświętszego Sakramentu i Spowiedź Święta.

18:00   Msza św. z nauką misyjną.

19:00   Nauka stanowa dla mężczyzn.

Środa, 28 listopada – Dzień powszedni

9:00     Msza św. dla uczniów i uczennic SP nr 46 (kl. I – IV)

10:30   Msza św. dla uczniów i uczennic SP nr 46 (kl. V – VIII)

17:30   Adoracja Najświętszego Sakramentu i Spowiedź Święta.

18:00   Msza św. z nauką misyjną.

19:00   Nauka stanowa dla młodzieży.

Czwartek, 29 listopada – Dzień powszedni

9:30     Msza św. w Zakładzie Karnym

17:30   Adoracja Najświętszego Sakramentu i Spowiedź Święta.

18:00   Msza św. z nauką misyjną.

19:00   Nauka stanowa dla małżeństw.

Piątek, 30 listopada – Święto św. Andrzeja, Apostoła

10:00   Msza św. dla chorych i starszych z udzielaniem Namaszczenia Chorych.

17:30   Adoracja Najświętszego Sakramentu i Spowiedź Święta.

18:00   Msza św. z nauką misyjną.

Sobota, 1 grudnia – Dzień powszedni

17:30   Adoracja Najświętszego Sakramentu i Spowiedź Święta.

18:00   Msza św. z nauką misyjną.

 

2 grudnia – NIEDZIELA I ADWENTU

Odpust parafialny ku czci św. Barbary.

Zakończenie Misji Świętych.

 

9:00     Msza św. z nauką misyjną.

10:30   Msza św. z nauką misyjną. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

Poświęcenie Krzyża misyjnego. /Prosimy przynieść krzyże/


11.11.2018r. Nowenna przed uroczystością Chrystusa Króla

Nasza Ojczyzna świętować będzie 10-lecie odzyskania niepodległości. Dzięki ofiarnemu zaangażowaniu wielu jej synów i córek Polska mogła powrócić na mapy Europy i świata. Jesteśmy wszyscy świadomi, że dalej potrzebuje naszego modlitewnego wsparcia, by mogła się rozwijać w pokoju i sprawiedliwości.

Już za kilka dni przeżywać będziemy 2 rocznicę proklamacji Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Ogólnopolskie obchody chcemy przeżywać na nowo 17 i 18 listopada br. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Będziemy wtedy dziękować za odzyskaną wolność, ale też prosić o Boże błogosławieństwo dla całego naszego narodu. 

W samą uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, 25 listopada br., odnówmy Jubileuszowy Akt we wszystkich naszych polskich parafiach. 16 listopada br. niech rozpocznie się nowenna przygotowująca do tego dnia. Będzie to jednocześnie wielka modlitwa wstawiennicza za Ojczyznę i wszystkie jej dzieci. Ufamy, że owocem tego błagania będzie żywa obecność Chrystusa Króla w naszych sercach, w życiu społecznym i narodowym.

Prosimy wszystkich wiernych o modlitewne i czynne zaangażowanie się w uroczystości najbliższych dni.


01.04.2018r. Zmartwychwstanie Pańskie!!!

Prawdziwie zmartwychwstał!!! 

Pełnych pokoju i radości Świąt Zmartwychwstania Pańskiego wszystkim Parafianom i Gościom tej strony życzę.

ks. Tomasz Sękowski

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16