15.04.2016r. 14-16 kwietnia - Triduum jubileuszowe 1050. rocznicy Chrztu Polski. Gniezno-Poznań
1.Wyznanie katolickie
Chrzest jest sakramentem oczyszczenia i odrodzenia.
Ten, kto uwierzył, przyjmuje chrzest na znak swego nawrócenia. Przy chrzcie dziecka istotną rolę odgrywa wiara rodziców, którzy są odpowiedzialni za jego chrześcijańskie wychowanie. Wbrew woli rodziców, a także bez nadziei na chrześcijańskie wychowanie dziecka nie powinno się chrztu udzielać.
Chrzest wprowadza człowieka do wspólnoty wyznawców Chrystusa, tzn. Kościoła. Dzieje się to przez zjednoczenie przyjmującego chrzest z Chrystusem. Zanurzenie (obmycie) w wodzie jest znakiem udziału w zbawczej śmierci i zmartwychwstaniu Pana, mocą którego człowiek umiera dla grzechu, a powstaje do nowego życia, życia dla Boga (por. Rzym. 6:1,14).
Oczyszczony przez chrzest z grzechu pierworodnego i ze wszystkich grzechów uczynkowych, będąc przez łaskę dzieckiem Bożym, ma w ciągu całego życia przez swoje postępowanie umierać dla grzechu, by żyć dla Boga w Chrystusie.
Chrztu udziela się przez polanie wodą i wypowiedzenie formuły chrzcielnej: "ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".
W razie konieczności ochrzcić może każdy człowiek, nawet niechrześcijanin, byleby spełnić chciał ten obrzęd w tym sensie, jaki nadaje mu Kościół.
2.Tak Polska się zaczęła. 14 kwietnia 966 r.
Co wiemy dziś o wydarzeniach sprzed ponad 1000 lat?
Przyjęcie przez księcia Mieszka I chrztu było świadomym wyborem chrześcijaństwa dla całego państwa, powstałego na przestrzeni lat ze zjednoczenia wielu plemion dzięki Siemowitowi, Lestkowi, Siemomysłowi i samemu księciu. Powstałe państwo, między Odrą a Bugiem, było różnorodne wewnętrznie, a jego mieszkańcy wyznawali różne pogańskie religie. W 963 r. Mieszko opanował plemię Lubuszan i zagrażał Pomorzu, a tym samym dostał się w strefę wpływów cesarza niemieckiego. Książę wiedział o jego planach podporządkowania obszarów leżących na wschodzie Europy i chęci ustanowienia biskupstwa w Magdeburgu. Aby zapobiec tym dążeniom, Mieszko musiał przyjąć chrzest. W 965 r. Mieszko poślubił więc czeską księżniczkę Dobrawę, a tym samym zyskał sojusznika przeciwko groźnemu sąsiadowi znad Bałtyku, Związkowi Wieleckiemu. Gall Anonim, XII-wieczny kronikarz, twierdzi, że do przyjęcia chrztu Mieszka namówiła właśnie Dobrawa.
Zapewne nigdy nie dowiemy się, gdzie dokładnie odbył się chrzest Polski, historycy podają bowiem jedynie hipotetyczne miejsca. Wskazują na Ratyzbonę, Kolonię, Czechy, Poznań, Gniezno i Ostrów Lednicki, "świętą wyspę", jak pisał o niej Ignacy Józef Kraszewski, gdzie odkryto baptysterium datowane na II połowę X w. Można jednak podać najbardziej prawdopodobną datę tego wydarzenia:14 kwietnia 966 r. Zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem, ceremonia odbywała się bowiem w Wielką Sobotę. Przypuszcza się, że razem z księciem został ochrzczony cały jego dwór. Nie wiadomo, jak wyglądał sam rytuał chrztu, ale można spróbować rekonstruować go na zasadzie analogii. Na pewno więc Mieszko i jego dwór nie byli polewani wodą jedynie po głowie, ale zanurzali się cali w specjalnym basenie chrzcielnym. Dwa lata później do Polski z Rzymu przybył pierwszy biskup - Jordan, a na jego siedzibę wybrano Poznań.
3.Plan Triduum
14.04.2016
MSZA DZIĘKCZYNNA W KATEDRZE GNIEŹNIEŃSKIEJ ZA CHRZEST POLSKI SPRAWOWANA PRZEZ POLSKI EPISKOPAT
OSTRÓW LEDNICKI -PO RAZ PIERWSZY ZABRZMI JUBILEUSZOWY DZWON, OGŁASZAJĄC 1050. ROCZNICĘ CHRZTU POLSKI
15.04.2016
NA TERENIE MIĘDZYNARODOWYCH TARGÓW POZNAŃSKICH ODBĘDĄ SIĘ UROCZYSTE OBRADY SEJMU I SENATU
16.04.2016
POZNAŃSKIE SEMINARIUM DUCHOWNE -ZEBRANIE PLENARNE KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
STADION LECHA - SPOTKANIE EWANGELIZACYJNE ORAZ MSZA ŚWIĘTA Z ODNOWIENIEM PRZYRZECZEŃ CHRZCIELNYCH
Każdemu z dni obchodów towarzyszyć będzie specjalna symbolika:
Źródła: