Komunikaty
03.02.2021r. ORĘDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA NA XXIX ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO 2021 r.
01.02.2021r. Rok Świętego Józefa
Dekret
Penitencjarii Apostolskiej,
udzielający daru specjalnych Odpustów z okazji Roku Jubileuszowego na cześć Świętego Józefa.
PENITENCJARIA APOSTOLSKA
DEKRET
Prot. n. 866/20/I
Udziela się daru specjalnych Odpustów z okazji Roku Jubileuszowego na cześć Świętego Józefa, zarządzonego przez Papieża Franciszka dla godnego uczczenia 150. rocznicy dnia, w którym Święty Józef został ogłoszony Patronem Kościoła Katolickiego.
Dziś upływa 150 lat, od kiedy Dekretem "Quemadmodum Deus" Błogosławiony Papież Pius IX, poruszony ciężką i bolesną goryczą czasów, w których znajdował się Kościół prześladowany przez wrogów, ogłosił Świętego Józefa Patronem Kościoła Katolickiego.
Celem utrwalenia ufności całego Kościoła w szczególny patronat Opiekuna Jezusa, Jego Świątobliwość Papież Franciszek postanowił, że od dnia dzisiejszego aż do dnia 8 grudnia 2021, dnia rocznicy ogłoszenia owego Dekretu oraz dnia poświęconego Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i Oblubienicy najczystszego Józefa, będzie obchodzony specjalny Rok Świętego Józefa, w którym wszyscy wierni będą mogli na jego wzór wzmacniać codziennie własne życie wiary, w pełni realizując wolę Bożą.
A zatem niech wszyscy wierni, poprzez modlitwy i dobre czyny, z pomocą Świętego Józefa, Opiekuna Świętej Rodziny z Nazaretu, starają się uzyskać pociechę i ulgę w ciężkich ludzkich utrapieniach, które dręczą współczesny świat.
Pobożność względem Opiekuna Odkupiciela rozwinęła się bujnie w historii Kościoła, który nie tylko przyznaje mu wyjątkowy kult zaraz po Matce Bożej i jego Oblubienicy, ale także powierzył mu liczne patronaty.
Magisterium Kościoła z upodobaniem i wytrwale odnajduje w osobie Świętego Józefa, jak w skarbcu, dawne i nowe doskonałości, podobnie jak ojciec rodziny z Ewangelii Św. Mateusza, który "ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare" (Mt 13,52).
Aby wypełnić ten upragniony cel, najwyższą pomocą będzie dar Świętych Odpustów, które Penitencjaria Apostolska chętnie rozszerza na Rok Świętego Józefa poprzez niniejszy Dekret, wydany zgodnie z wolą Jego Świątobliwości Papieża Franciszka.
Udziela się Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego) wiernym, którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu, uczestniczyć będą w Roku Świętego Józefa w okolicznościach i na sposoby określone przez tę Penitencjarię Apostolską.
- Święty Józef, prawdziwy człowiek wiary, zaprasza nas ze swej strony, abyśmy odkrywali synowską więź z Bogiem Ojcem, odnawiali naszą wierność modlitwie, przyjmowali postawę słuchania i odpowiadali z głębokim rozeznaniem woli Bożej. Udziela się zatem odpustu zupełnego wszystkim, którzy przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o Świętym Józefie.
- W Ewangelii przyznaje się Świętemu Józefowi tytuł "człowiek sprawiedliwy" (Mt 1, 19): on to, stróż "wewnętrznej tajemnicy, która znajduje się w głębi serca i duszy"[1], czyli uczestnik tajemnicy Boga i przez to szczególny patron forum wewnętrznego, zachęca nas do odkrywania wartości ciszy, roztropności i uczciwości w wypełnianiu naszych obowiązków. Cnota sprawiedliwości praktykowana w sposób wzorowy przez Józefa jest pełnym przylgnięciem do prawa Bożego, będącego prawem Miłosierdzia, "bowiem to właśnie miłosierdzie Boga prowadzi do pełni prawdziwej sprawiedliwości"[2]. Dlatego ci, którzy na wzór Świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego.
- W powołaniu Józefa najważniejsze stało się jego bycie opiekunem Świętej Rodziny z Nazaretu, oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny i prawnym ojcem Jezusa. Aby wezwać rodziny chrześcijańskie do odtwarzania tego przykładu wewnętrznej jedności, miłości i modlitwy, którym jest Święta Rodzina, udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiać będą Różaniec Święty w rodzinach i pomiędzy narzeczonymi.
- Sługa Boży Pius XII, w dn. 1 maja 1955 r. ustanowił święto Świętego Józefa Rzemieślnika, "w tym celu, aby godność pracy została uznana przez wszystkich ludzi i aby ta godność natchnęła życie społeczne i prawodawstwo, stanowione zgodnie z równym podziałem uprawnień i obowiązków"[3]. Dlatego udziela się odpustu zupełnego każdemu, kto powierzać będzie codziennie swoją działalność opiece Świętego Józefa, a także każdemu wiernemu, wzywającemu Rzemieślnika z Nazaretu w modlitwach wstawienniczych za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie, oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna.
- Ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu "pokazuje nam, że Bóg jest tam, gdzie człowiek znajduje się w niebezpieczeństwie, tam gdzie człowiek cierpi, tam gdzie ucieka, gdzie doświadcza odrzucenia i opuszczenia"[4]. Udziela się zatem odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiać będą Litanię do Świętego Józefa (w tradycji łacińskiej) lub Akatyst do Świętego Józefa, w całości lub przynajmniej w odpowiedniej części (w tradycji bizantyjskiej), lub też jakąś inną modlitwę do Świętego Józefa, przypisaną jako własna w różnych tradycjach liturgicznych, w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz i od zewnątrz oraz w intencji ulżenia wszystkim chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania wszelkiego rodzaju.
Święta Teresa z Avila uznała w Świętym Józefie patrona we wszystkich okolicznościach życia: "Innym Świętym, rzec można, dał Bóg łaskę wspomagania nas w tej lub innej potrzebie, temu zaś chwalebnemu Świętemu, jak o tym wiem z własnego doświadczenia, dał władzę wspomagania nas we wszystkich"[5]. W niedawnych czasach Święty Jan Paweł II potwierdził ze swojej strony, że przykład Świętego Józefa nabiera "dla Kościoła naszych czasów szczególnej aktualności w związku z nowym Tysiącleciem chrześcijaństwa"[6].
Ponadto, celem potwierdzenia powszechności patronatu Świętego Józefa w Kościele, poza wspomnianymi wyżej okolicznościami, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. "Do Ciebie, Święty Józefie", szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.
W obecnej sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia.
Dla duszpasterskiego ułatwienia w otrzymaniu łaski Bożej poprzez władzę kluczy Kościoła, Penitencjaria Apostolska prosi zatem usilnie, aby wszyscy kapłani wyposażeni we właściwe uprawnienia, ofiarnie i wielkodusznie poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty oraz często zanosili Komunię Świętą do chorych.
Niniejszy Dekret jest ważny na Rok Świętego Józefa, bez względu na jakiekolwiek inne zarządzenia.
Sporządzono w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 8 grudnia 2020.
Mauro Kard. Piacenza Penitencjarz Większy Krzysztof Nykiel Regens [1] Pius XI, Kazanie z okazji ogłoszenia heroiczności cnót Sługi Bożej Emilii de Vialar: L'Osservatore Romano, 20-21.03.1935.[2] Papież Franciszek, Przemówienie podczas Audiencji Generalnej dn. 03.03.2016.[3] Pius XII, Kazanie z okazji uroczystości Świętego Józefa Robotnika (1.051955).
11.12.2020r. OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
28.11.2020r. APEL PREZYDIUM KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI NA CZAS ADWENTU
APEL
PREZYDIUM KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
NA CZAS ADWENTU
Dla
ludzi wierzących każdy Adwent jest czasem szczególnym. Jest czasem oczekiwania
z wiarą na powtórne przyjście Zbawiciela na ziemię, a jednocześnie
przygotowania się do obchodów Uroczystości Bożego Narodzenia.
Narodziny
Jezusa zmieniły wszystko. Zmienił się bieg historii. Zmienił się świat. Zmienił
się człowiek. Zmiany były tak głębokie, że od narodzin Jezusa rozpoczęliśmy
liczyć czas.
W
porównaniu z poprzednimi, tegoroczny Adwent będzie wyjątkowy. Pandemia zmieniła
nasz codzienny sposób funkcjonowania, również w wymiarze duszpasterskim i
praktyk religijnych. W wielu osobach wywołuje ona lęk i niepewność. W wielu już
zostawiła trudne doświadczenie choroby, a nawet śmierci bliskiej osoby.
Właśnie
dlatego prosimy, aby w nadchodzącym czasie otworzyć nasze serca na nadzieję,
którą przynosi Chrystus. Niech oczekiwanie na spełnienie tej nadziei umocni
naszą wiarę, stając się źródłem pokoju serca oraz przyczyni się do przemiany
nie tylko pojedynczych osób, ale i całych społeczności – naszych rodzin i
naszej ojczyzny.
Zachęcamy
wiernych do uczestnictwa w codziennych Mszach Świętych Roratnich, do spotkań z
przebaczającym Jezusem w Sakramencie Pojednania, do prywatnej bądź
wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu w ciągu tygodnia, przy
zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych.
Kapłanów
prosimy o jeszcze większą gorliwość duszpasterską – zgodnie ze wskazaniami
swoich biskupów – zwłaszcza odnośnie do celebracji Eucharystii, posługi
konfesjonału i innych sakramentów oraz duszpasterskiego towarzyszenia wiernym w
ich codziennych zmaganiach. Serdecznie prosimy wszystkich księży proboszczów,
aby stwarzali wiernym możliwość uczestnictwa w rekolekcjach adwentowych zarówno
w kościele, jak i on-line.
Jako kapłani,
nie szczędźcie czasu, aby codziennie spotykać się ze Słowem Bożym, trwać przed
Najświętszym Sakramentem, modląc się za naszych parafian – o głęboką wiarę, o
świętość życia, za Kościół i wreszcie za naszą ojczyznę – o pokój i
umacnianie jej chrześcijańskiej tożsamości.
Niech
adwentowy czas oczekiwania będzie dla nas zadatkiem tej nadziei, która spełni
się wraz z ostatecznym przyjściem Bożego Syna.
Wszystkim
z serca błogosławimy,
✠ Stanisław Gądecki
|
Arcybiskup
Metropolita Poznański
|
Przewodniczący
Konferencji Episkopatu Polski
|
Wiceprzewodniczący
Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)
|
✠ Marek Jędraszewski
|
Arcybiskup
Metropolita Krakowski
|
Wiceprzewodniczący
Konferencji Episkopatu Polski
|
|
✠ Artur G. Miziński
|
Sekretarz Generalny
|
Konferencji
Episkopatu Polski
|
Warszawa, dnia 26 listopada
2020 roku
28.11.2020r. APEL NA XXI DZIEŃ MODLITWY I POMOCY MATERIALNEJ KOŚCIOŁOWI NA WSCHODZIE
01.11.2020r. Odpust zupełny za zmarłych
25.10.2020r. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
18.10.2020r. Komunikat - Wytyczne na czas pandemii
Wytyczne
dotyczące zasad bezpieczeństwa i higieny oraz
duszpasterstwa w czasie pandemii koronawirusa
1)Zgodnie z wcześniejszymi postanowieniami na terenie Diecezji Gliwickiej
obowiązuje dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy świętej
dla:
a)osób w podeszłym wieku,
b)osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.),
c)osób, które czują obawę przed zarażeniem.
2)W związku z ograniczeniami liczby wiernych, którzy mogą uczestniczyć w
zgromadzeniach religijnych, wiernym parafii, które znajdą się w obszarze tzw.
strefy czerwonej udzielam ogólnej dyspensy od obowiązku niedzielnego
i świątecznego uczestnictwa we Mszy świętej w okresie obowiązywania ww.
restrykcji.
Uczestnictwo
we Mszy świętej i nabożeństwach w kościołach
1)W kościołach obowiązują następujące zasady, co do ilości wiernych, którzy mogą
przebywać w kościele w czasie sprawowania liturgii: w strefie żółtej – 1 osoba
na 4 m kwadratowe; w strefie czerwonej – 1 osoba na 7 m kwadratowych
powierzchni kościoła, w której wierni uczestniczą w liturgii.
2)Maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta w obszarze kościoła powinni
używać:
-
wierni uczestniczący w liturgii, chyba że mają zwolnienie lekarskie wynikające
z przeciwwskazań medycznych,
-
posługujący w kościołach
-
służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej
-
księża koncelebransi
3)Z obowiązku noszenia maseczki lub przyłbicy ochronnej zwolniony jest jedynie
kapłan przewodniczący liturgii.
4)Zakazuje się uzupełniania kropielnic wodą święconą i kropienia nią wiernych.
5)Udzielanie Komunii Świętej.
a)Podczas każdej liturgii wiernym należy umożliwić przyjęcie Komunii Świętej zarówno
do ust, jak i na rękę.
b)Należy pamiętać o zachowaniu odległości między osobami przystępującymi do
Komunii Świętej, a także by osoby, które przyjmują Ciało Pańskie na rękę,
spożyły je bezpośrednio przy kapłanie.
c)Kapłani i nadzwyczajni szafarze rozdający Komunię Świętą powinni bezpośrednio
przed tą czynnością, jak i po niej zdezynfekować ręce.
6) Zbliżająca się Uroczystość
Wszystkich Świętych jest czasem większej ilości spowiedzi wiernych. Dlatego
zachęca się by w miarę możliwości sakrament ten był sprawowany w tzw. otwartych
konfesjonałach lub miejscach, które umożliwiają należyty dystans. W każdym
przypadku należy jednak zadbać, by konfesjonał był należycie przygotowany i
dezynfekowany. Zarówno kapłan jak i penitent powinni mieć zasłonięte usta i nos
za pomocą maseczki lub przyłbicy ochronnej.
7)Sakrament namaszczenia chorych.
a)Dopuszcza się możliwość udania się do domu chorego z posługą sakramentalną.
Należy jednak zrezygnować z tradycyjnej formy takich wizyt w pierwszy piątek
lub sobotę miesiąca, a wizyty rozłożyć tak by jednego dnia odwiedzić jednego
lub dwóch chorych, aby zminimalizować ryzyko ewentualnego zakażenia.
8) Należy odwołać wszystkie
pielgrzymki i wyjazdy duszpasterskie.
9)W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym należy zachęcać
wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów
swoich bliskich na okres przed Uroczystością i po niej.
10)W tym roku w Diecezji Gliwickiej zostają odwołane duszpasterskie wizyty
kolędowe w tradycyjnej formie.
11)Zamiast tego wiernych należy zaprosić na Msze Święte lub nabożeństwa kolędowe,
zorganizowane w mniejszych grupach, których intencją będzie modlitwa za tych
właśnie parafian.
12)Podczas Mszy Świętej należy odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i
pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, jak również poświęcić
wodę, którą wierni mogą zabrać do domów.
13)Należy zachęcić wiernych, by po powrocie do domów odprawili przygotowaną
celebrację „liturgii rodzinnej”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w
świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.
Pełny tekst dostępny na stronie kurii diecezji gliwickiej, pod adresem:
https://kuria.gliwice.pl/2020/10/17/wytyczne-dotyczace-zasad-bezpieczenstwa-i-higieny/
21.09.2020r. Informacje dotyczące przygotowania do I Komunii Św.
Informacje dotyczące przygotowania do I Komunii Św.
● Przygotowanie do I Komunii Św. odbywa się przez cały rok przy swojej parafii (o przynależności do parafii decyduje miejsce zamieszkania nie szkoła)
● Dzieci klas III, oprócz religii w szkole, przychodzą raz w miesiącu na katechezę do parafii.
● I Komunia Św. w naszej parafii będzie 03 maja 2021 r.
o godzinie 10.30
● Pierwsze spotkanie z rodzicami odbędzie się 01.10.20 po mszy szkolnej
● Jeżeli dziecko było ochrzczone w innej parafii, to przy zapisie należy przedstawić metrykę chrztu.
● Jeśli rodzice dziecka z innej parafii zdecydują się na przygotowanie w naszej parafi należy jeszcze dostarczyć zgodę Waszego proboszcza
● Prosimy o wypełnienie formularza zapisu dziecka i oddanie go księdzu proboszczowi odpowiedzialnemu za przygotowanie dzieci do I Komunii Św.
(formularz prosimy wypełnić czytelnie)
Formularz zgłoszenia dziecka do I Komunii Św.
Imię i Nazwisko
...............................................................................
Imiona rodziców
..............................................................................
Adres zamieszkania (telefon, mail)
..............................................................................
..............................................................................
Data urodzenia
.............................................................................
Parafia chrztu
.............................................................................
Przygotowanie do I Komunii Św. to nie tylko nauka katechizmu, ale także wprowadzenie dziecka w doświadczenie wiary poprzez praktykę życia we wspólnocie Kościoła. Niezbędne jest systematyczne uczestnictwo razem z dzieckiem we mszy św. w niedzielę. Bardzo ważny jest przykład wiary rodziców. Przypominamy, że msze św. w niedzielę są o godzinie 900i 1030. Msza św. szkolna w czwartek o 17.00.