Parafia Barbara - Zabrze

Parafia - Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej

 
Aktualnie w naszej Parafii posługę Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Św. pełni:

- Waldemar Szablicki


 Posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. ustanowioną instrukcją "Immensae caritatis" (29.01.1973) Konferencja Episkopatu Polski wprowadziła w dniu 2 maja 1990 roku. 

Nie jest ona w Kościele niczym nowym jest przywróceniem tejże posługi z pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to świeccy pomagali w roznoszeniu komunii do domów osób chorych        i niepełnosprawnych. Nadzwyczajni szafarze są ustanawiani przez biskupa na okres jednego roku i po jego upływie biskup może upoważnienie przedłużyć na kolejny rok. Mają oni za zadanie pomoc w rozdawaniu Komunii Świętej, w trakcie mszy św. gdy przystępuje większa liczba osób, oraz zanoszenie komunii osobom które z racji choroby lub wieku nie mogą przyjść do kościoła.


 

Jeśli w parafii ktoś chciałby skorzystać z takiej możliwości i otrzymywać Komunię Św. w domu np. w niedzielę po wysłuchaniu mszy świętej w radiu. Można poprosić Ks. Proboszcza by zlecił szafarzowi przynoszenie Komunią Św. do chorego. 

Nie jest to w żaden sposób zastąpienie odwiedzin chorych, tylko dodatkową możliwością przyjmowania Komunii Świętej w niedzielę oraz dni świąteczne pod warunkiem że chory jest w
stanie łaski uświęcającej.