Aktualności

31.01.2016r. Czy współczesnemu człowiekowi potrzebna jest gromnica ?

Czy współczesnemu człowiekowi potrzebna jest gromnica?
.....................................................................................................................

Gromnica to świeca inna niż wszystkie. Jest ona związana z jednym z najstarszych świąt w chrześcijaństwie – Ofiarowaniem Pańskim. W Polsce to święto ma charakter maryjny i nazywane jest także świętem Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa ta pochodzi od gromnic - świec przynoszonych do świątyni, by kapłan je pobłogosławił. Potem zabiera się je do domu i zapala w razie grożących niebezpieczeństw. Na Wybrzeżu świece zapalają często matki i żony oczekujące na powrót mężów i synów z mórz i oceanów, szczególnie gdy za pośrednictwem mediów dowiadują się o katastrofach na morzu.

Święto Ofiarowania Pańskiego obfituje w symbole. Płonąca świeca jest symbolem Chrystusa. Światło w rękach wiernych oznacza płomień ich żywej wiary, z którą powinni iść na spotkanie ze Światłem najdoskonalszym. Nikt inny nie przebije ciemności grzechów, jedynie Światło, jakim jest Jezus, a to Światło swoimi rękami podaje nam Maryja. Całe więc życie chrześcijanina powinno się spalać – na wzór świecy – w służbie Bogu i bliźnim. Dlatego światło jest obecne w najważniejszych dla nas wydarzeniach, od chrztu aż do śmierci. W czasie chrztu dziecko otrzymuje zapaloną świecę. Ta świeca towarzyszy mu później przez całe życie. Pali się ją w czasie I Komunii św., modlitwy dziękczynnej za otrzymane łaski, modlitwy nad chorym i w chwili śmierci.

Z gromnicą wiąże się wiele legend i podań, przenikniętych miłością i ufnością do Bożej Opiekunki. Zapalony płomień gromnicy doniesiony do domu po Mszy św. ma zwiastować zgodę i miłość w rodzinie. Dawniej z zapaloną gromnicą obchodzono całe obejście, przyklękając na każdym progu i na każdym rogu, by złe moce nie miały dostępu do domu. Gromnicą wypalano znak krzyża na belce sufitowej, co miało chronić przed letnimi burzami i piorunami. Światło gromnicy miało też chronić przed atakami dzikich zwierząt, zwłaszcza wilków. Znany jest obraz Piotra Stachiewicza przedstawiający pokrytą śniegiem i pogrążoną we śnie wieś, do której zbliża się stado wygłodniałych wilków. Pomiędzy domami, w jasnej szacie kroczy Maryja i gromnicą odgania wilki. Symbolika obrazu jest oczywista - to jasność światła zwycięża mroki zła i grzechu. Dzisiaj także, jak złe wilki, chcą nas opanować duchy ciemności. Waśnie rodzinne i narodowe, nałogi, brutalność, kłamstwo i niesprawiedliwość czynią wielkie spustoszenie. I właśnie u Maryi człowiek szuka wsparcia, ufając, że Matka Boża przeprowadzi wiernych czcicieli przez bramę śmierci ze światłem gromnicy w ręku.

ks. Edmund Skalski
http://pielgrzym.pelplin.pl/

24.01.2016r. Odwiedziny duszpasterskie zakończone

24.01.2016 zakończyliśmy odwiedziny duszpasterskie. ...........................................    Dziękuję wszystkim Parafianom za miłe przyjęcie, za wspólną modlitwę i za cenne uwagi dotyczące naszej parafii. I, oczywiście, za ofiary kolędowe. Bardzo się cieszę, że spotkało się z przychylnością parafian moje codzienne zapraszanie na mszę świętą tych, którzy w danym dniu przyjmują odwiedziny duszpasterskie. 

22.01.2016r. święto Nawrócenia św. Pawła, apostoła

25 styczeń 2016

.............................

Nawrócenie Szawła jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Kościele.

 

Szaweł, gorliwy faryzeusz i prześladowca Kościoła, wskutek ukazania się mu Chrystusa Zmartwychwstałego u bram Damaszku, stał się nie tylko Jego uczniem, ale poświęcił całe życie szerzeniu Ewangelii; wyprowadził Kościół z ograniczeń judaizmu i zaniósł światło Ewangelii do Europy, stając się Apostołem Narodów.


11.01.2016r. święto Chrztu Pańskiego.


W niedzielę 10 stycznia, Kościół katolicki obchodził w liturgii święto Chrztu Pańskiego.

 

Kończy ono okres Bożego Narodzenia, choć w polskiej tradycji jeszcze do 2 lutego śpiewa się kolędy i nie rozbiera się szopki. 

Podczas tej Mszy świętej, dziękowaliśmy Bogu za sakrament chrześcijańskiej inicjacji, 

a obrzęd pokropienia wodą święconą, przypomniał nam moment chrztu świętego.


30.12.2015r. Wyruszmy w orszaku


6 stycznia w Zabrzu po raz kolejny odbędzie się edycja Orszaku Trzech Króli. 
W tym roku i my -czyli Parafia św. Barbary- jesteśmy zaproszeni do udziału. 
O godz. 14.00 wyruszymy spod kościoła św. Kamila i udamy się, przy śpiewie kolęd do kościoła św. Anny. 

Tradycyjnie, kulminacyjnym momentem Orszaku będzie oddanie pokłonu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie w stajence ustawionej na placu przed kościołem pw. św. Anny. 
Później nastąpi wspólne kolędowanie.

Czerwony akcent kolorystyczny w stroju będzie mile widziany. 

Bardzo gorąca prośba o pozytywny odzew i zgłoszenia do ks. proboszcza.
Jeśli okaże się że będzie nas więcej, wynajęty zostanie autobus, który nas zawiezie na ul. Dubiela, a po zakończeniu pochodu odbierze spod kościoła św. Anny).

Patronat honorowy nad Orszakiem objął biskup gliwicki Jan Kopiec.